Jest to proces wymiany powietrza w pomieszczeniu, mający na celu utrzymywanie zadanych warunków klimatycznych, czyli odpowiedniego zakresu temperatur i wilgotności powietrza, zapewniających dogodne warunki pracy i funkcjonowania człowieka. Klimatyzacja poza kontrolą temperatury powietrza, to także wentylacja i filtrowanie. Klimatyzacja oczyszcza powietrze ze szkodliwych dymów, gazów, bakterii, grzybów, pleśni i kurzu. Wszystko  to zapewnia pozytywny wpływ klimatyzacji na zdrowie człowieka.

Najpopularniejszymi urządzeniami są klimatyzacje typu split składające się z jednostki wewnętrznej (parownika) i zewnętrznej (skraplacza). W instalacji obecny jest czynnik chłodniczy, który krążąc w obiegu jest sprężany oraz rozprężany – w ten sposób może być obniżana temperatura powietrza. Klimatyzator miesza powietrze znajdujące się w pomieszczeniu i w zależności od wyboru funkcji chłodzi je podgrzewa, wentyluje lub osusza. Układ chłodniczy zbudowany jest z parownika, sprężarki, skraplacza oraz kapilary lub zaworu rozprężnego, aby klimatyzacja działała prawidłowo instalacja ta musi być zamknięta i szczelna.   Niektóre urządzenia klimatyzacyjne są wyposażane ponadto w zbiornik na skropliny – wówczas nie jest wymagana instalacja, która będzie je odprowadzać tak jest w przypadku urządzeń typu monoblock.

Decydując się na montaż klimatyzacji w swoim wnętrzu mieszkalnym lub biurowym, powinniśmy zwrócić się o pomoc do profesjonalistów. Najlepiej skorzystać ze sprawdzonej firmy polecanej przez znajomych lub skorzystać z wyszukiwarki internetowej wpisując klimatyzacja Bydgoszcz, montaż klimatyzacji Bydgoszcz, w zależności od swojego adresu zamieszkania np. Toruń, Inowrocław, Chełmno itd. . Dzięki temu odnajdziemy firmę której personel posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie, co jest kluczowe przy odpowiednim doborze urządzenia dostosowanym do naszych potrzeb i poprawnie wykonanym montażu. Warto wiedzieć, że nowoczesne klimatyzatory mogą pracować w różnych porach roku, a więc mogą być wykorzystywane do chłodzenia latem, jak i do ogrzewania powietrza zima. Obecnie wszystkie klimatyzacje posiadają funkcję pompy ciepła, jest alternatywne rozwiązanie dla standardowych systemów ogrzewania.