Jest to proces obróbki powietrza w pomieszczeniu, mający na celu utrzymywanie zadanych warunków klimatycznych, czyli odpowiedniego zakresu temperatur i wilgotności powietrza, zapewniających dogodne warunki pracy i funkcjonowania człowieka.

Najpopularniejszymi urządzeniami są klimatyzacje typu split składające się z jednostki wewnętrznej (parownika) i zewnętrznej (skraplacza). W instalacji obecny jest czynnik chłodniczy, który krążąc w obiegu jest sprężany oraz rozprężany – w ten sposób może być obniżana temperatura powietrza podczas chłodzenia jak i podwyższana podczas ogrzewania. Klimatyzator miesza powietrze znajdujące się w pomieszczeniu i w zależności od wyboru funkcji chłodzi je lub podgrzewa lub osusza. Układ chłodniczy zbudowany jest z parownika, sprężarki, skraplacza oraz kapilary lub zaworu rozprężnego, aby klimatyzacja działała prawidłowo instalacja ta musi być zamknięta i szczelna.

Decydując się na montaż klimatyzacji, powinniśmy zwrócić się o pomoc do profesjonalistów. Najlepiej skorzystać ze sprawdzonej, której personel posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie, co jest kluczowe przy odpowiednim doborze urządzenia dostosowanym do naszych potrzeb i poprawnie wykonanym montażu. Warto wiedzieć, że nowoczesne klimatyzatory mogą pracować w różnych porach roku, a więc mogą być wykorzystywane do chłodzenia latem, jak i do grzania zimą. Obecnie wszystkie klimatyzacje posiadają funkcję pompy ciepła, jest alternatywne rozwiązanie dla standardowych systemów ogrzewania.