Nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne pojawiają się już nie tylko w budynkach użyteczności publicznej ale coraz częściej w naszych mieszkaniach i domach. Klimatyzacja jest bez wątpienia niezwykle wygodna i praktyczna, jednak nie brakuje opinii, że może być ona szkodliwa dla zdrowia.

Czy klimatyzacja rzeczywiście może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie psychiczne i fizyczne?

Celem klimatyzacji jest przede wszystkim schłodzenie, ale i ogrzanie pomieszczenia. Dzięki nowoczesnym urządzeniom klimatyzacyjnym temperatura we wnętrzach może być utrzymana na stałym poziomie, bez względu na to, jaka temperatura panuje na zewnątrz. Takie urządzenia coraz częściej wyposażane są w specjalne filtry powietrza, które mogą usuwać różnego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak: kurz, czy roztocza. Pod tym względem klimatyzacja wydaje się być przyjazna alergikom, zwłaszcza, że dzięki niej można też utrudnić przedostawanie się do wnętrz pyłków kwiatowych. 

Jak w przypadku większości urządzeń, wina leży niestety po stronie użytkowników i wynika to z niewłaściwego korzystania z klimatyzacji, a nie jej specyfiki. Błędy mogą pojawić się już na etapie montażu. Prawidłowy montaż klimatyzacji to taki, gdy jednostka wewnętrzna  umieszczona jest w miejscu, gdzie struga zimnego powietrza nie oddziałuje bezpośrednio na ludzi, a schłodzone powietrze ma możliwość wymieszania się z gorącym. Trzeba pamiętać, aby w gorące dni nie zmrozić pomieszczenia. Schłodzenie o kilka stopni zapewni nam znacznie lepsze samopoczucie niż różnica kilkunastu stopni.

Klimatyzacja sama w sobie nie jest szkodliwa dla ludzkiego zdrowia, ale szkodliwe może okazać się nieumiejętne korzystanie z urządzeń klimatyzacyjnych. Dlatego bardzo ważne jest regularne dokonywanie przeglądów klimatyzacji oraz zapewnienie odpowiedniego serwisu. Przegląd klimatyzacji Bydgoszcz, to prosty sposób na to, by nasze urządzenie funkcjonowało we właściwy sposób.

Wilgotne środowisko, jakie panuje wewnątrz urządzeń klimatyzacji staje się często źródłem rozwoju bakterii oraz grzybów, a te mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Jeśli klimatyzacja nie zostanie odpowiednio wyczyszczona, wówczas używanie takich urządzeń na dłuższą metę może prowadzić do chorób górnych dróg oddechowych. Może pojawić się kaszel, chrypka, u osób cierpiących na alergie do tych objawów mogą dojść jeszcze napady duszności. Warto więc korzystać z klimatyzacji w sposób zgodny z instrukcją obsługi i pamiętać o regularnych przeglądach serwisowych.